Po godzinach...

Już po raz dziewiąty w Bytomiu mogli spotkać się modelarze z całej Europy na Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Impreza, która odbyła się w dniach 25 i 26 lutego br. przyciągnęła uwagę nie tylko władz miasta: Prezydenta i Radnych, ale także wielu bytomian.
Wśród jej organizatorów był także pracownik bytomskiej straży: strażnik Aleksander Zielony, który po godzinach pracy udziela się w środowisku modelarzy oraz prowadzi zajęcia z młodzieżą w Młodzieżowym Domu Kultury w Karbiu.W turnieju, zorganizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Piotra Koja, wzięło udział 276 zawodników z kraju i zagranicy (m.in. z Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Austrii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii), prezentując 931 prac. Najlepsze z nich zostały nagrodzone okolicznościowymi medalami i pucharami. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


W trakcie festiwalu rozegrano także polską edycję Euro Pucharów, zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Modeli Plastikowych (IPMS) Silesia, oraz kluby modelarskie z Koprzywnicy (Czechy), Popradu (Słowacja), oraz Mosonmagyarovar (Węgry). Reprezentanci tych klubów dokonali oceny modeli oraz wybrali i nagrodzili najlepsze z nich.W trakcie festiwalu można było także zobaczyć:
- warsztaty modelarskie, prowadzone przez Kamila Feliksa Sztarbałe;
- wystawy klubowe;
- ekspozycje sprzętu militarnego należącego do Muzeum Techniki Militarnej i użytkowej w Bytomiu;
- zapoznać się ze sprzętem ASG (prezentowanym przez grupę ASG Team Sosnowiec Black November);
- modele RC miłośników modeli plastikowych z Tarnowskich Gór i Katowic oraz z Silesia Aero Team, którzy swoje modele prezentowali w akcji.
 
Sędzią głównym imprezy był Pan Henryk Głodek z Siemianowic Śląskich.
 Organizatorzy festiwalu:
- Sekcja Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu;
- Uczniowski Klub Sportowy "Karb";
- IPMS Polska.
 Współorganizatorzy:


- IPMS Silesia;
- OSiR Bytom;
- Silesia Aero Team;
- Sklep modelarski "MODELWORLD" z Katowic;
- 16 Drużyna Harcerska "NIEPOKONANI";
- 26 Drużyna Harcerska im. A. Małkowskiego "LESNI";
- ASG Team Sosnowiec Black November.
Patronat:
- medialny KAGERO Publishing, "SUPER MODEL", "AERO", "ARMIA", "MILITARIA XX WIEKU", "Okręty"
- w internecie "Modelarstwo z pasja" pwm.org.pl
 
Zdjęcia udostępnił Sebastian Cessak z Rybnika
 

Po raz trzeci z rzędu, Straż Miejska w Bytomiu, reprezentowana przez inspektora Romualda Ficka na koniu Monaliza, zwyciężyła w jubileuszowym XX Oficerskim Konnym Rajdzie "Skorpiona", który odbył się w dniach 24 - 26 czerwca br. w Borkach Wielkich na Opolszczyźnie.

W tegorocznym rajdzie udział wzięło osiem dwu osobowych patroli. Partnerem reprezentanta straży był Marcin Nazwalski (z Klubu Jeździeckiego "Górka" Zbrosławice) na Ofrze.

Patrole, posługując się mapą wojskową w skali 1:50 000, w ciągu dwóch dni pokonują trasę blisko 120 km, mając jednocześnie za zadanie odnalezienie zaznaczonych na mapie ogółem 13 punktów. Dodatkowo, uczestnicy muszą pokonać i zaliczyć tor sprawnościowy oraz wziąć udział w konkursie strzeleckim.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył patrol R. Ficek i M. Nazwalski. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajął Romuald Ficek.

Warto dodać, że reprezentant Straży Miejskiej w Bytomiu zwyciężył we wszystkich próbach, nie dając szans swoim rywalom.