Wiosenne kontrole

05-04-2017

Na przełomie ustępującej zimy i nadchodzącej wiosny w naturalny sposób wzmaga się aktywność dorosłych mieszkańców miasta oraz ich podopiecznych korzystających z różnych form przebywania w plenerze zachęcającym nas budzącą się do życia przyrodą i blaskiem zachmurzonego do niedawna słońca. Dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Bytomiu oznacza to podjęcie szeregu działań prowadzonych w zakresie nadzoru nad placami zabaw – w tym identyfikacji zagrożeń związanych z ich stanem technicznym i zapewnienie tym sposobem poczucia bezpieczeństwa bawiącym się dzieciom i ich opiekunom.

W rozpoczynającym się sezonie strażnicy będą się koncentrować między innymi na kontrolach miejsc przebywania dzieci i młodzieży takich jak place zabaw umiejscowione przy różnego rodzaju barach, restauracjach lub na terenach prywatnych ze swobodnym dostępem dzieci a także boiska szkolne i inne miejsca gromadzenia się nieletnich. Wiosenny, kompleksowy sprawdzian czystości i ewentualnej konieczności wymiany piasku w piaskownicach narażonych na zabrudzenie przez wandali i zwierzęta (podobnie jak zdarzające się w ubiegłych latach przypadki  dewastacji lub kradzieży urządzeń służących zabawom najmłodszych) poprzedza akcję „Bezpieczne wakacje”, w której strażnicy współpracując z Policją czuwają nad różnymi postaciami letniego wypoczynku dzieci – obserwując zbiorniki wodne i miejsca niebezpieczne z uwagi na zagrożenia powodowane stanem technicznym obiektów budowlanych oraz infrastruktury komunikacyjnej.

Przypominamy o przestrzeganiu zakazu spożywania alkoholu i palenia tytoniu w obrębie placów zabaw i innych miejsc publicznych (egzekwowanym na bieżąco jako stały element służby patrolowej) oraz kontynuacji systemowych działań podejmowanych przez strażników w celu ograniczenia, a w dalszej perspektywie wyeliminowania niezgodnych z prawem zachowań właścicieli czworonogów wyprowadzanych na spacery. Prowadzimy kontrole przestrzegania zapisów Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bytomia, wykazujące zasadność prowadzonych cyklicznie akcji, na co wskazują ich rezultaty w postaci mandatów karnych nałożonych na osoby, których psy zanieczyszczały teren odchodami. Liczymy na prewencyjne oddziaływanie na  osoby nie zachowujące kontroli nad wyprowadzanym psem. Zadania stawiane funkcjonariuszom mają na celu nie tylko dbałość o stan sanitarno - porządkowy w naszym najbliższym otoczeniu ale również (między innymi poprzez kontrole bytomskich parków, prowadzone przez patrole piesze i rowerowe) zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom przebywającym w plenerze, w tym eliminowanie zagrożeń mogących wystąpić ze strony psów spuszczonych ze smyczy i poruszających się bez kagańca. Zadania stawiane patrolom nadal będą miały na celu dbałość o stan sanitarno-porządkowy w naszym otoczeniu oraz zapewnienie powszechnego poczucia bezpieczeństwa. Dla strażników sygnałem do skupienia uwagi są wszystkie przypadki stwierdzonych uszkodzeń lub zupełnego braku tablic informujących o zakazie kąpieli - przekazywane do realizacji służbom odpowiedzialnym za ich uzupełnienie w celu uświadomienia zagrożeń związanych z wejściem do wody. Trwają Kontrole terenu ukierunkowane między innymi na wykrywanie nielegalnego pozbywania się śmieci i naklejania ulotek reklamowych na elewacjach budynków i słupach bez zgody właścicieli nieruchomości i infrastruktury energetycznej. Takie nieuprawnione działania prowadzą do nakładania sankcji i zobowiązywania do usunięcia rozklejonych plakatów z miejsc zabronionych. Wbrew oczekiwaniom nie ustają próby pozbywania się domowych śmieci w sposób sprzeczny z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Takich praktyk dopuszczają się nawet przedsiębiorcy podejmujący się oczyszczania zaśmieconych strychów, piwnic, garaży i innych pomieszczeń, działający na zlecenie właścicieli lub lokatorów tych obiektów.