W trosce o czyste powietrze w Bytomiu
Uchwała antysmogowa to dokument wskazujący priorytety w walce z groźnymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza. Zakazuje stosowanie szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia paliw oraz stopniową wymianę przestarzałych instalacji grzewczych. Działania te mają na celu poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie poprawy stanu naszego zdrowia. To bardzo ważne, ponieważ pyły zawieszone z niesionymi zanieczyszczeniami przyczyniają się do: chorób układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego oraz rozrodczego. Przepisy uchwały antysmogowej będą dotyczyć wszystkich użytkowników instalacji grzewczych (kotłów, pieców oraz kominków) z pominięciem osób, które korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania.
W instalacjach grzewczych zakazuje się stosowania:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
- biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.
Do kiedy trzeba wymienić piec?
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej wszyscy użytkownicy starych kotłów muszą je wymienić na nowe, w terminie zależnym od dotychczasowej długości lat ich użytkowania, to znaczy :
- kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba będzie wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku,
- kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku,
- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.
Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
Zapisy uchwały obowiązują wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w województwie śląskim, a więc:
- mieszkańców,
- właścicieli budynków wielorodzinnych,
- prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW),
- samorządy lokalne,
- spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe.
Kara za spalanie odpadów.
To, czym spalamy, może być skontrolowane przez odpowiednie służby. Straż Miejska, a także uprawnieni urzędnicy mają prawo wejść na teren prywatnej nieruchomości oraz teren firmy. Jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że właściciel pali w piecu niewłaściwymi materiałami, może nałożyć mandat do 500 zł. Jeśli mandat nie zostanie przyjęty, sprawa jest kierowana do sądu, który może nałożyć karę w wysokości aż 5 tys. złotych.