Psi problem

27-03-2012

W Bytomiu egzystuje około 10.000 psów, z czego 8.400 jest zarejestrowanych w bazie Save-animal. Każdego dnia wydalają one około 20.000 psich odchodów, co w stosunku rocznym generuje wielkość 7.300.000 psich kup. Tylko niewielka ich liczba jest sprzątana przez właścicieli psów. Na każdego strażnika miejskiego przypada około 345 psich odchodów dziennie. Jest oczywiste, że bez nadprzyrodzonych umiejętności, oczekiwanie, że w każdym przypadku wydalenia przez psa odchodów i nie posprzątania jej przez jego właściciela, strażnik miejski zareaguje i ukarze sprawcę wykroczenia jest nierealne i przypomina oczekiwanie, żeby ludzie nie kradli i nie zabijali, a policjanci złapali wszystkich przestępców.

Tym niemniej, pomimo tego, że możliwości umundurowanych funkcjonariuszy straży w tym zakresie są ograniczone, w roku 2011 sankcję w postaci mandatu karnego zastosowano wobec 79 osób, które nie usunęły psich odchodów oraz pouczono 9 osób (z art. 10 ust. 1 i 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W roku bieżącym do dnia 29 lutego nałożono 7 mandatów karnych oraz pouczono 2 osoby.

Powyższa statystyka nie uwzględnia ogólnej liczby interwencji dotyczących "psiego" tematu, do których zaliczyć należy m.in. obowiązek zachowania należytej ostrożności przy trzymaniu psa (na smyczy i w kagańcu), rejestracji psów, szczepień przeciwko wściekliźnie, interwencji wobec zwierząt bezdomnych. Wyniki pracy bytomskiej straży miejskiej w tym zakresie w 2011 roku przedstawiają się następująco:
- Liczba interwencji zgłoszonych przez mieszkańców i załatwionych przez strażników miejskich w zakresie bezdomnych, rannych i martwych zwierząt: 1271;
- Liczba stwierdzonych uchybień: 936,
- Liczba ukaranych mandatami z art. 77 Kodeksu Wykroczeń: 175 (pouczonych 465),
- Liczba ukaranych mandatami karnymi z art. 10 ust. 1 i 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za wykroczenia związane z nie wypełnianiem obowiązków właścicieli psów (brak smyczy lub kagańca oraz czipa i nie posprzątane odchody): 115 (pouczonych: 63),
- Liczba ukaranych mandatami karnymi za brak szczepień przeciwko wściekliźnie (z art. 85 Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt): 37 (pouczonych: 17).

W świetle powyższych danych, problem na pewno jest, ale nieprawdą jest, że bytomscy strażnicy miejscy nic w tym zakresie nie robią. Wydaje się, że bez wzrostu świadomości prawnej, kultury osobistej wielu właścicieli psów oraz rozbudowania psiej infrastruktury (koszy na psie odchody), trudno będzie go rozwiązać samej straży.

Przy okazji przypominamy, że za czystość na miejskich traktach i zieleńcach odpowiada zarządca drogi. Natomiast za czystość na pozostałych chodnikach i zieleńcach - właściciele lub zarządcy nieruchomości. To do ich obowiązków należy uprzątnięcie psich kup, jeżeli się na w/w terenach pojawią.